Colonial Homes for Sale in Essex County, MA
200 results in search
$869,000
36
7 Tree Top Way Methuen MA 01844

Beds 3
Baths 4
Sq.Ft. 3,153
Dom 73
$649,000
35
10 Liberty Street Salisbury MA 01952

Beds 3
Baths 1.5
Sq.Ft. 1,362
Dom 51
$599,900
36
207 Wilson St Haverhill MA 01832

Beds 3
Baths 1.5
Sq.Ft. 1,514
Dom 4
$17,500,000
42
239 Summer Manchester MA 01944

Beds 5
Baths 5
Sq.Ft. 7,263
Dom 345
$11,495,000
33
5 Proctor St Manchester MA 01944

Beds 4
Baths 6
Sq.Ft. 8,000
Dom 5
$8,950,000
40
11 Elizabeth Way Lynnfield MA 01940

Beds 6
Baths 7
Sq.Ft. 10,800
Dom 213
$8,900,000
39
10 West Orchard Street Marblehead MA 01945

Beds 5
Baths 6
Sq.Ft. 8,971
Dom 11
$8,750,000
23
349 Ocean Avenue Marblehead MA 01945

Beds 5
Baths 5.5
Sq.Ft. 6,500
Dom 124
$5,590,000
18
6 South Pond Street Newburyport MA 01950

Beds 5
Baths 5.5
Sq.Ft. 5,800
Dom 94
$5,490,000
42
31 Boyles St Beverly MA 01915

Beds 6
Baths 6.5
Sq.Ft. 9,151
Dom 54
$4,595,000
38
127-131 Eastern Point Blvd Gloucester MA 01930

Beds 5
Baths 2.5
Sq.Ft. 2,757
Dom 31
$3,950,000
42
56 Sunset Rock Andover MA 01810

Beds 4
Baths 5
Sq.Ft. 7,032
Dom 21
$3,795,000
-$200,000
35
15 Beach Street Rockport MA 01966

Beds 4
Baths 3.5
Sq.Ft. 3,410
Dom 53
$3,750,000
42
1 Tuttle Lane Lynnfield MA 01940

Beds 5
Baths 7.5
Sq.Ft. 5,531
Dom 37
$3,700,000
22
48 Eden Rd Rockport MA 01966

Beds 9
Baths 9
Sq.Ft. 6,400
Dom 442
$3,599,000
39
7 Freeman St Lynnfield MA 01940

Beds 5
Baths 6
Sq.Ft. 7,430
Dom 20
$3,550,000
-$400,000
40
3 Regency Ridge Andover MA 01810

Beds 7
Baths 9.5
Sq.Ft. 19,364
Dom 61
$3,539,000
26
7 Lunt St Newburyport MA 01950

Beds 4
Baths 3.5
Sq.Ft. 3,450
Dom 33
$3,295,000
42
220 Atlantic St Gloucester MA 01930

Beds 4
Baths 4
Sq.Ft. 3,754
Dom 31
$3,250,000
12
167 Atlantic St Gloucester MA 01930

Beds 4
Baths 4.5
Sq.Ft. 5,000
Dom 100
$3,250,000
25
33B Merrill St Newburyport MA 01950

Beds 3
Baths 3.5
Sq.Ft. 3,256
Dom 18
$3,250,000
42
20 Ocean Ave Swampscott MA 01907

Beds 6
Baths 5.5
Sq.Ft. 6,388
Dom 6
$3,200,000
42
12 Roosevelt Pl Newburyport MA 01950

Beds 4
Baths 5
Sq.Ft. 6,014
Dom 12
$3,185,000
39
2 Spingler Dr Hamilton MA 01982

Beds 5
Baths 4
Sq.Ft. 4,232
Dom 75
$3,000,000
-$250,000
42
45 Pleasant Street Marblehead MA 01945

Beds 8
Baths 5
Sq.Ft. 6,205
Dom 202
$2,999,000
42
58 Chestnut St. Lynnfield MA 01940

Beds 5
Baths 5
Sq.Ft. 5,420
Dom 33
$2,895,000
41
Six Ashley Court Lynnfield MA 01940

Beds 5
Baths 6
Sq.Ft. 7,200
Dom 8
$2,895,000
35
18 Ocean Ave Newburyport MA 01950

Beds 4
Baths 4
Sq.Ft. 5,150
Dom 3
$2,799,000
39
49 Salem St Andover MA 01810

Beds 5
Baths 5.5
Sq.Ft. 6,293
Dom 62
$2,785,000
41
58 Osgood St North Andover MA 01845

Beds 5
Baths 4.5
Sq.Ft. 5,880
Dom 19